Actualitat i experiències

Avui ens despertem amb una trista noticia: després d’una dura lluita contra el càncer, ha mort el periodista Carles Capdevila

A l’AACIC vam conèixer el Carles a la Trobada dels 15 anys de la nostra entitat on ens va oferir la xerrada “Educar amb bon humor”.

El mes d’agost de 2015, Carles Capdevila va fer públic que tenia un càncer i la seva batalla per a combatre’l. Durant la seva trajectòria com a periodista sempre va ser fidel al seu propòsit: acostar la vida quotidiana i més emotiva de les persones al periodisme. Va treballar al diari El 9 Nou, diari Avui, Catalunya Ràdio, TV3 i va ser el fundador del Diari Ara l’any 2000 i director d’aquest mitjà de comunicació durant cinc anys, fins que li van diagnosticar el càncer, que va decidir posar-se en un segon pla per cuidar-se ell i passar més hores amb la seva família.

A l’AACIC vam conèixer el Carles a la Trobada dels 15 anys de la nostra entitat. Ens vam trobar tots al recinte Flor de Maig, al bell mig de Collserola. Els pares i les mares van aprendre rient amb la xerrada del Carles…

Ser pare, o mare, és viure en la contradicció. Quan els nostres fills són petits, estem tota l’estona “au, camina”, i quan ja caminen, aleshores, no parem de dir: “estigues quiet. Seu aquí i calla!”.

Em considero un educador amateur, que vol dir que estima. Estimo els meus fills i per això vull educar-los. Com? Després d’anys de fer de pare, he descobert que l’única teoria que funciona és la de la relativitat. (…)No pots fer plans, no hi ha manera d’encertar com sortiran, com seran, què faran. És impossible. Per sort! L’única cosa que pots fer és adaptar-te i no deixar-te atrapar per la gent que, quan ets pare per primera vegada, et diu: “Ui, ara! Et canviarà la vida, eh?”. És clar que els fills et canvien la vida. O és que no t’ho imaginaves, que et canviaria?

Educar és difícil. Serà tan difícil com vulgueu, però no és impossible. I, si tens fills, és obligatori educarlos, i, a més, és el millor repte del món. Tenir fills no és un problema. Això sí, ens obliga a estar vius.

Llegeix la noticia de la conferencia del Carles Capdevila a la 15a Trobada de l’AACIC

Llegeix la notícia de la mort del Carles Capdevila al Diari Ara